Τα νέα μας

20/09/2018

Η αθλήτρια του Athens Kendo club, Αστερία Ακύλα, έγραψε ιστορία για το ελληνικό kendo στο 17ο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα στην Ν.Κορέα. Εφτασε στις 8 καλύτερες αθλήτριες του κόσμου από τις 200 (54 χώρες) και πήρε το fighting spirit, διάκριση πολυτιμότερου παίκτη στο ατομικό γυναικών. Συγχαρητήρια στην ίδια και στην προπονητήρια της Αντιγόνη Τσίντζα για την ιστορική πρωτιά που φέρανε στο ελληνικό kendo!

06/05/2018

London Cup 2018! 3η θέση στο ομαδικό open Athens Kendo Club (Δελλής Σπύρος, Μουρτζάκης Νίκος, Φιτζέραλντ Τζον, Ακύλα Αστερία, Τσίντζα Αντιγόνη) 3η θέση open ανδρών Τζον Φιτζέραλντ, 2η θέση open γυναικών Ακύλα Αστερία!

30/11/2017

Την προηγούμενη Κυριακή ο Τζον κατέκτησε την 3ή θέση στο British Open!!! Συγχαρητήρια για τους καταπληκτικούς αγώνες που έδωσε και για το κατόρθωμα του!!

22/11/2017

Βρεθήκαμε για άλλη μια χρονιά στο διεθνές Κύπελλο της Αλεξάνδρειας πόλης της Ιταλίας! Ήταν δύο γεμάτες μέρες με μοναδικές εμπειρίες και μοναδικούς αγαπημένους φίλους! Στο ομαδικό καταφέραμε να φτάσουμε στις καλύτερες 16 ομάδες του πρωταθλήματος χάνοντας απο τους τρίτους μεταλλιούχους. Στα ατομικά η Αστερία κέρδισε τη 2η θέση στο γυναικείο μαζί με το βραβείο καλύτερης αθλήτριας απο το πανεπιστήμιο της Ιταλίας. Η Αντιγόνη sensei, βγήκε απο το pool της κερδίζοντας μέλος της Γαλλικής εθνικής ομάδας για να φτάσει μέχρι το 3ο γύρο οπου συνάντησε την πρωταθλήτρια της Πολωνίας. Ο Τζον βγήκε απο το pool του και προχώρησε ως τον 3ο γύρο όπου έχασε απο μέλος της εθνικής Γαλλίας. Θα μας λείψουν οι όμορφες στιγμές και οι φίλοι, που ειναι πιο σημαντικοί απο κάθε επιτυχία. Μέχρι την επόμενη φορά!

14/11/2017

Greek champions 2017! Γυρίσαμε απο τη Σύρο και το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα με μια μεγάλη λίστα απο επιτυχίες!Πρωταθλητές Ελλάδος για 4η συνεχή χρονιά η ομάδα του συλλόγου μας! Στα ατομικά, ο Spiros Dellis 3η θέση στην κατηγορία Kyu ανδρών! Η Asteria Akila και η Antigone Tsintza 1η και 3η θέση στο γυναικείο με τη Marianna Mavromatidi να φτάνει στις καλύτερες 8! Τέλος, πολύ σημαντικές διακρίσεις ειναι η επιτυχία στην απόκτηση βαθμών απο τους Τάσο Πολωλό 3 Dan, Nick Belomatis , Γιώργο Παπαιωάννου και Τσουκαλά Διονύση 2 Dan και Δελλή Σπύρο και Μαυρομούστακου Δήμητρα 1 Kyu!Συγχαρητήρια σε όλους και εις ανώτερα!!!

17/10/2017

Κουρασμένοι αλλά γυρίσαμε στην πατρίδα με το Κύπελλο του Belgrade Kendo Trophy 2017 στην κατηγορία γυναικών!!

27/06/2017

Το Athens Kendo Club εμφανίστηκε στην τηλεοπτική εκπομπή του ΑΝΤ ‘Το Πρωινό’. Η ομάδα μας έκανε μια μικρή επίδειξη και εξήγησε τι ακριβώς είναι το kendo.

16/05/2017

Ασημένια πανευρωπαϊκή πρωταθλήτρια η Αστερία Ακύλα του Athens Kendo Club!
Το πρώτο πανευρωπαϊκό μετάλλιο στην ιστορία του ελληνικού kendo κατέκτησε η αθλήτρια μας στην Βουδαπέστη αυτό το Σαββατοκύριακο για την Ελλάδα!
Είμαστε όλοι υπερήφανοι για την νίκη της και ευχόμαστε να μας φέρεις και άλλες περισσότερες κατακτήσεις!